czytanie kart w rozkładzie

Jak odczytywać Arkana wielkie, małe i karty dworskie w rozkładzie

kategoria: Poradniki, Wiedza | 9

Kiedy przeglądasz talię karta od razu widzisz, że podzielona jest ona na obrazy z liczbami rzymskimi i arabskimi.

 

JAK ODCZYTYWAĆ ARKANA WIELKIE, MAŁE I KARTY DWORSKIE W ROZKŁADZIE

Zastanawiasz się jakie role pełnią Arkana Wielkie, Arkana Małe i Karty Dworskie w talii? Jaki ma to cel? Czemu to może służyć? Jaką rolę pełnią jedne i drugie w rozkładzie?

 

ARKANA WIELKIE

Mówimy, że Arkana Wielkie to stacje przez ,które podąża Głupiec. Ale czy te informacje są dla was przydatne w czasie interpretacji kart? Osobiście uznaję Arkana W jako poziom osiągniętej świadomości człowieka – kiedy rozkład dotyczy rozwoju wewnętrznego. Ale jaką funkcję pełnią w rozkładzie? Życie pisze historię.

Wielkie Arkana to tytuł, temat historii, powieści lub akcji. Każdy twórca szuka odpowiedniego tematu dla swojej historii, tak samo i tarot, nadaje im obrazowy tytuł, właśnie poprzez Arkana Wielkie. Autor pisząc książkę dzieli fabułę na rozdziały i te rozdziały będą symbolizowały Arkana Wielkie.

Dla przykładu treść zawarta w części od autora – tematem jest Mag. Nie wiem czy pamiętacie film” Podróż za jeden uśmiech” – tematem akcji jest Głupiec. Czy dajmy na to „Rozmowy w toku” , tematem akcji jest Koło Fortuny. Tajemnice XX wieku – tematem głównym jest Pustelnik. A teraz spójrz na swoje życie. Kiedy na świat wydajesz dziecko – tematem akcji jest Cesarzowa. Kiedy rozpoczynałaś swoje życie na własną rękę, tematem był Rydwan.

Dzięki rozpoznaniu roli Wielkiego Arkanu dowiesz się, co ważnego chcą przekazać Ci karty w czasie rozkładu. O czym jest ta historia. Przecież najczęściej pytasz o przyszłość, o której zbyt wiele możesz nie wiedzieć. WA w rozkładzie będzie sygnalizował temat. Jeśli w rozkładzie pojawi się więcej arkan wielkich, to sygnał, że pytający staje przed ważnymi wydarzeniami w swoim życiu. Osiąga nową świadomość, doświadczenie.

 

ARKANA MAŁE

Arkana Małe od Asów do 10-tek ukazują sceny z powieści, życia, opisują fabułę. Ukazują, co ,jak się dzieje, gdzie i kiedy. Tu dochodzimy do szczegółowych treści. Spróbuj w ramach ćwiczeń rozłożyć arkana małe w formie „komiksu”, czyli jedna karta za drugą i odczytaj akcję jaka dzieje się na pięciu kolejnych kartach.

Pokażę Ci to na przykładzie

Temat historii: Kochankowie VI
Fabuła : 5 monet, 7 pucharów, 8 pucharów, 9 mieczy, 4 pucharów
Patrz kolejno na każdą kartę i mów, co widzisz, najprościej jak się da:
5 monet strata, kryzys
7 pucharów wyobraźnia, iluzja
8 pucharów szukanie głębszego sensu,
9 mieczy nocne koszmary, poczucie winy
4 pucharów – rozczarowanie, smutek

Jak to połączyć w całość?

Kiepskie samopoczucie w związku jest wynikiem naszych wielkich oczekiwań wobec partnera Nie czujemy zadowolenia w relacji, przez to wewnętrznie oddalamy się , mając świadomość, że nie jest to żadną drogą wyjścia. Stajemy się kapryśni, nieznośni. Jesteśmy zamknięci na miłość lub przyjaźń. W tym rozkładzie pojawiły się karty pucharów (odczuć, emocji) oraz karta mieczy (negatywnych myśli) i jedna karta monet. To sygnał, że akcja toczy się we wnętrzu człowieka.

 

KARTY DWORSKIE

Oj sprawiają wiele kłopotu. Ale najważniejsze, to odpowiedzieć sobie, po co one są i kim są te figury? Mamy temat historii -Wielkie Arkana . Akcję i fabułę – Małe Arkana. Potrzebujemy jeszcze bohaterów. Kim jest ów bohater lub bohaterka wyżej przedstawionej sceny? O tym powiedzą nam karty dworskie.

Mamy po cztery osoby w czterech żywiołach. Jaka jest ich rola? Czy symbolizują konkretne osoby, czy sytuacje? Wyobraź sobie, że reżyserujesz film i potrzebujesz do niego odpowiednich aktorów. Masz przed sobą szesnaście osób w różnym wieku, doświadczeniu, charakterze, wyglądzie i różnymi zdolnościami etc. Do roli amanta wybierzesz kogoś zupełnie innego niż do roli gangstera. Ale nie znaczy to, że w twoim filmie nie może być sceny, kiedy gangster zrywa ze swoim stylem życia pod wpływem silnego uczucia. Rolą kart dworskich jest zobrazowanie charakteru bohatera, ukazanie jego zachowania w konkretnej sytuacji. Przypomnę serial „Prosto w serce”. Rola pierwszoplanowa, kobieca – Monika. Na początku gra pazia, by na sam koniec wcielić się w rolę Królowej. Mam nadzieję, że już wiecie czemu służą karty dworskie?

A co jeśli karta dworska pojawi się w waszym rozkładzie na pozycji opisującej sytuację? . Przypomnijcie sobie lekcje języka polskiego i pojęcie dulszczyzny , które powstało na podstawie cech osobowości tytułowej bohaterki pani Dulskiej. Dulszczyzną można opisać sytuację, w której ktoś ma podwójną moralność, czyli obłudę i fałsz. Tak samo nasze karty dworskie będą obrazować różne sytuacje w której ktoś np.: kieruje się wyższym dobrem , a ktoś inny będzie zawzięcie walczył do upadłego, nie przebierając w środkach. Takie sytuacje mogą przedstawiać postacie dworskie.

ułożone karty w rozkładzie

Teraz jeśli chcesz możesz opowiedzieć historię ukazaną na zdjęciu powyżej ? Widzisz już temat? Widzisz bohatera i jaka jest jego historia?

 

Obserwuj Dorota:

Wierzę, że każdy może nauczyć się symbolicznego języka tarota. Wystarczy wykorzystać zmysł intuicji, którym dysponujesz i otworzyć się na odpowiedzi płynące z serca. Jestem tu by pomóc Ci w nauce symbolicznego języka kart tarota.